George Russell, bir Mercedes ile ilk denemesinde Valtteri Bottas’ta 0,026 saniye kalifiye oldu.

George Russell, bir Mercedes ile ilk denemesinde Valtteri Bottas’ta 0,026 saniye kalifiye oldu.

Çukurlaşmaya karşı seçim yapmak, arkadaki arabalara yeni lastikler alma, aynı zamanda pozisyonlarını koruma ve saha Güvenlik Arabasının arkasında toplanıp yarış tekrar başladıktan sonra daha taze kauçukla Mercedes’e saldırma fırsatı verirdi. “Bu bir güvenlikti. Dur, Wolff şöyle açıkladı: “Zor işlerde iyiydik ve dışarıda kalabilirdik ama boşluk vardı ve sen bunları yapıyorsun. Sorgulayabilirsiniz ama bence bu kesinlikle doğru karar. “Dahası, Mercedes pit şeridindeki en iyi pit ekiplerinden birine sahip ve birçok kez geç bildirimde bulunan çift istifli pit stopunu çekti.” yarış takımı pit stop yapmaktan korkmazsınız ve baskı altında pit stop yapmaktan korkamazsınız. Bunlardan 100’ünü yarışlarda, baskı altında, çift istifli, her türden yapıyoruz ve iyi gidiyorlar ve bunları baskı altında yapabilme becerisi çoğu zaman size yarış kazandırıyor. “Yani bu, anlamında, arabada en iyi lastiklere sahip olduğumuzdan emin olmak için ihtiyati bir duruş ve iyi performans gösterebilseydik yarışın liderliğini pekiştirecekti. Diğer herhangi bir hata gibi, onu anladığımızdan emin olmalıyız, temel nedene odaklandığınızı ve etrafındaki diğer tüm gürültü ve kaosa odaklanmadığınızı. “Russell, delinme olmadan kazanır mıydı? Getty Images aracılığıyla KAMRAN JEBREILI / POOL / AFP Russell beşinciliğe düşmesine rağmen, kısa süre sonra ikinci sıraya kadar geri döndü. Güvenlik Arabasından sonra yarış yeniden başladığında yer.

Sonunda bir patlak bu yükü sonlandırdı, ancak lastiği sönen bir lastiğe rağmen yarış lideri Perez’i tur başına 0,4 saniye hızla yaklaştı ve 79. turdaki yarışta dördüncü kez pitlere girdi. Perez, mühendisleri bir hareketi denemek için tur başına 0,8 saniyelik bir hız avantajına ihtiyaç duyduğunu hesapladığından Russell’ı durduracağına inanıyor, ancak DRS ve daha yeni yumuşak lastiklerin yardımıyla. Russell neredeyse kesin bir şekilde gidebilirdi. O zaman Russell’ın yarışı, ponksiyonun kötü şansı yüzünden kaybettiğini ve daha önce dağınık pit stopunda olan her şeyin geçersiz olduğunu söyleyebilirdiniz. Ancak Mercedes, Russell’ın Aitken’in kaza geçirdiği 10. virajda patlağı aldığını doğruladı ve ekip, lastikte hasar veren Güvenlik Aracından sonra pozisyonları belirleme sürecinde Russell’ın yarış hattından çıkması gerektiğinden şüpheleniyor. Basitçe söylemek gerekirse, dağınık pit durağı yüzünden sırayı bozmasaydı, pistin o kısmında olmayacaktı ve bir delinme yaşamayacaktı. Russell için tek olumlu, böyle bir gösteriden sonra , gelecekte bir Mercedes’in kokpitinden zafer için bir şans daha yakalaması çok muhtemel. 16:57 GMTLaurence EdmondsonF1 Editör Kapat • 2009’da ESPN’e katıldı • 2011 Pazar günü yapılan Sakhir Grand Prix’sinden bu yana FIA onaylı bir F1 gazetecisinin Valtteri Bottas ve George Russell arasında bir hesaplaşma olmaması gerekiyordu … en azından Mercedes’in takım müdürü Toto Wolff yarıştan önce şunu söylüyordu: Editörün SeçtikleriHamilton, COVID-19Bottas ile ‘en zor haftalardan birinin’ ardından eğitime devam ediyor: Bazı insanlara aptal gibi görünmüş olabilirim Mercedes’in pit durağında neyin yanlış gitti? 2 İlgiliAma niyetine bakılmaksızın, hesaplaşma hızla gerçek oldu. Russell, Bottas’ta 0.026 sn sıralama elde ettikten sonra, yarışta üst sırayı aldı ve iki doz kötü şans olmasaydı, ilk denemesinde Mercedes sürücüsü olarak ilk grand prixini kazanacaktı. Mercedes’in gelecekteki sürücü kadrosu hakkındaki konuşmanın ortasında ve Bottas’ın takımdaki konumu hakkında sorular yöneltti. Bir yarış sonucu çeşitli nedenlerden dolayı yanıltıcı olabilir – Bottas insanları büyük resmi görmeye çağırdı – ancak Lewis Hamilton, bu hafta sonu Abu Dabi Grand Prix’sinde COVID-19 için negatif test yapamazsa, Russell ne yapabileceğini göstermek için bir şans daha yakalayacak ve fikirleri değişebilir veya güçlenebilir. Ancak Bahreyn’de gördüklerimize dayanarak, Russell’ın 2022’de dünya şampiyonları için yarışmayacağı bir durumu hayal etmek zor ve 2021’de Bottas’tan daha iyi bir seçenek olabileceğine dair öneriler var. Russell’ın işini bitirdi George Russell, Mercedes ile ilk çıkışını dokuzuncu bitirdi ama yarışı kazanabilirdi.

 Peter Fox / Getty Images Hayattaki en yetenekli insanlar, yüksek vasıflı işleri kolay görünür kılma becerisine sahiptir. Mücadeleyi ne kadar az görürseniz, üstün yeteneklere tanıklık etme olasılığınız o kadar artar. Sakhir Grand Prix’sinde Russell’da olduğu gibi. 6’2 “çerçevesi, 5’9 olan biri için tasarlanmış bir arabada rahatsız edici görünebilirdi. “ya da daha kısa, ama sürüşünde tercüme edilmedi. Derinliğinin biraz dışına baktığı tek zaman, kurulum ve sürüş tarzını denediği son antrenman seansındaydı, ancak sıralama turlarında önemli olduğunda bölgeye geri döndü. Bir F1 arabasından diğerine geçmek kolay değil. . Kokpit boyutu ve direksiyon simidindeki anahtar yerleşimi gibi fiziksel değişikliklerin yanı sıra (Russell, eleme sırasında bir noktada kazayla boş düğmesine bastı), aracın sürüş şekli de var. Mercedes daha fazla bastırma kuvvetine ve daha iyi viraj alma yeteneklerine sahip Williams Russell’ın bu yıl önceki 16 yarışta sürdüğünden daha fazla ve bir hafta sonu yarışının baskılarıyla uğraşırken bu performansı elde etmek için yeterince güven oluşturmak hiç de sıradan bir başarı değil. “Muhtemelen en az şaşırtıcı olan şey sıralama turlarındaki hızıdır, çünkü Williams’da ne yaptığına bakarsanız, bir arabayı nasıl hızlı kullanacağını ve ondan en iyi şekilde nasıl yararlanacağını biliyor, ”dedi Mercedes’in baş mühendisi Andrew Shovlin.” Bu benim için tam bir şok olmadı. ve görmeyi umduğumuz ve gördüklerimizden memnun olduğumuz şeydi. “Basıncı nasıl idare edeceğini tahmin etmek daha zor bir şey, ama bu gerçekten etkileyiciydi.

Seansa gerçekten saldırdı ve onun için risk, en iyi arabada neler yapabileceğinizi göstermenin tek fırsatıydı ve bunu yanlış yapmak çok kolay ve kalıcı izlenimler yaratmak çok kolaydı, ama açıkça değildi bunu bir saniyeliğine düşünüyordu. “Kendinden emindi, disiplinliydi ve her koşuda nasıl yaklaştığı konusunda metodikti.https://gamblingprofessors.com/tr/ Zaman zaman her iki araba ile de baskı altındaydık ve sakin kaldı ve bunu görmek güzeldi. Ama açıkça çok iyi bir yarış pilotu. “Yarışta Russell’ın kendine olan güveni açıkça görülüyordu ve Bottas’ın önüne geçmek için başlangıçta başarılı oldu. Teoride, farklı bir çalıştırma prosedürü ve Hamilton’un parmaklarına göre şekillendirilmiş bir debriyaj küreği olan yeni bir arabaya atlamak dezavantajlı olmalıydı, ancak hafta sonu boyunca Hamilton’un sürücü odasında dünyayı dolaşan özel yapım bir teçhizat üzerinde pratik yaptıktan sonra, Mükemmele yakın bir kaçış yaptı.Russell öne geçtiğinde, Bottas ilk turda cevap alamadı ve bunun yerine yarışın ikinci yarısında hücum etmek için yarış stratejisini şekillendirmeye başladı.

Bottas, yarış oynanmış olsaydı zafer için koşacağına inansa da, bu pek olası görünmüyor ve nihayetinde, bir Güvenlik Arabası döneminin Mercedes’in akşamının çözüldüğünü gören bir pit stop başlattığını asla bilemeyeceğiz. Durun ve Russell’ın yarışı için ne anlama geldiğini burada bulabilirsiniz, ancak yarış yeniden başladığında beşinci sıradan ikinci sıraya kadar yapılan mücadeleye rağmen, Russell’ın zafer saldırısı nihayetinde bir delinme ile durduruldu. Wolff, yarıştan sonra George için hissediyorum, dedi. ” beklentileri yüksek tutmak istemiyordu ve hafta sonu boyunca fazla, fazla ve fazla teslimat yaptı. “Cuma günü fazla teslimat yaptı, Valtteri’den sadece birkaç yüz beş dakika uzaklıkta olma konusunda çok başarılı oldu ve bugün [yarışta] aşırı teslimat yaptı. “Yarışı inanılmazdı. Kendisi için tasarlanmamış, ellerine uymayan [direksiyon] kürekleriyle çok küçük olan bir arabada en iyi tepki süresiyle başlangıç ​​çizgisinden indi ve liderliğe oturdu ve muhteşem bir sürüş yaptı. yarış ve iki kez kazanabilirdi. “George Russell’ın gelecekte güvenilecek biri olduğunu öğrendik. O, gelecekteki bir yıldızın ihtiyaç duyduğu tüm potansiyele ve tüm bileşenlere sahip.” Bu açıdan, sonuç için üzgünüm. Mercedes için ilk yarışına katılabilirdi ama öte yandan performansından memnunum. “Sadece araba mıydı? George Russell, bir Mercedes ile ilk denemesinde Valtteri Bottas’tan 0.026 sn kazandı.

 Mario Renzi – Getty Images aracılığıyla Formula 1 / Formula 1 Yukarıdakileri takdir etmek için zaman ayırmadan, Russell’ın performansına bakmak ve bunu herhangi birinin yapabileceğini varsaymak kolaydır. Russell’ın etkileyici genç kariyerine veya direksiyondaki yeteneğine aşina olmayanlar, sadece Formula 1 takımlarında hiç puan alamayan ve gridin arkasından ön tarafa yarışan bir sürücü görmüştüm ama hiç kimse W11’in doğru ellerde yarışları kazanamayacağını söylemedi – 2020 sezonunun sonuçlarından sonra bunu yapmak gülünç – ve aynı şekilde hiç kimse Hamilton’un Williams’ı kazanmasını beklemez. Ancak Russell’ın yanlış yönlendirilmesinin yanı sıra herhangi bir sürüşün devreye girip yapılacağını öne sürmek.Mercedes’in Russell’ın genç kariyerine para akıtmasının bir nedeni var ve Hamilton müsait olmadığında takımın listesinin başında olmasının bir nedeni var. Mercedes’in eğlencesi için sürücüleri desteklemek için hiçbir nedeni yok, takım bunu bir sonraki birden fazla dünya şampiyonunu keşfetmek için yapıyor.Sonuç olarak, Russell’ın Bahreyn’deki yolculuğu, en iyiler arasında sayılması için gerekenlere sahip olduğunun kanıtı olarak görülmelidir. Bir başkasının yeteneğinin ölçüsü yerine sporda en iyisi. Aynısı Max Verstappen için 2016’da Red Bull’la ilk kez galibiyetini kazandığında ve Charles Leclerc’in geçen yıl Bahreyn’de Ferrari için çığır açan sürüşü yaptığında da geçerliydi.Sosyal medyada takip edilen argüman Russell’ın etkileyici performansını öne sürmek oldu. Hamilton’un bu yılki başarılarının değerini bir şekilde düşürür. Evet, gelecekte Hamilton ile ortak olma şansı yakalarsa Russell, Bottas’tan daha zor bir takım arkadaşı olduğunu kanıtlayabilir, ancak Hamilton’un yılının (ve bugüne kadarki kariyerinin) tutarlılığı ve hakimiyeti. Russell’ın Williams’taki sonuçlarının olmaması onu kötü bir sürücü yapmadığı gibi, griddeki en iyi arabaya sahip olmak Hamilton’un en iyi sürücü olmasını engellemez. Formula 1’in takımlarının daha yakından eşleşmemesi utanç verici. ızgara, ama bu başka bir gün için başka bir hikaye. İşler sürdüğü gibi, Hamilton kendi adına yedi dünya şampiyonluğu olan sürücü ve şebekenin geri kalanı yakalamada oynuyor. “Bence Lewis Hamilton çok ve çok kazanır Wolff Pazar günü yaptığı açıklamada, Pazar günü yaptığı açıklamada, “Bu konuda çok alçakgönüllüyüz, çünkü ona en iyi arabayı veriyoruz ve bu nedenle olumlu bir etkiye sahibiz. araba, başarısının bir parçası ve bir negatif olmak için iyi çalışıyor İşe yaramadığında etkileyin.

Asla tek başına değil. “Asla sürücü, tüm farkı yaratan değil ve hiçbir farkı yaratan araç değil, bu ikisinin bir kombinasyonu. Lewis hala mihenk taşı, oradaki en iyi sürücü, bunu kanıtladı Onun birden fazla rekoru var ve Formula 1’de parlak bir geleceği olan yeni bir çocuktan olağanüstü bir sürüşle o aşamada kendimizi alıkoymamalıyız. “Lewis hâlâ mihenk taşı.” Bottas’ın Mercedes’teki günleri sayılı mı? George Russell Valtteri Bottas’ın takım arkadaşı olarak ilk yarışında üstünlük Getty Images aracılığıyla GIUSEPPE CACACE / POOL / AFP Pazar günkü yarıştan ortaya çıkacak en büyük soru, Mercedes’in gelecekteki sürücü kadrosu için ne anlama geldiğidir. Gelecek yıl Williams ile üç yıllık bir anlaşmanın son sezonu ve Bottas’ın Mercedes ile tek yıllık bir anlaşması var. Hamilton’un Mercedes’te kalması bekleniyor, ancak henüz bir sözleşme imzalamadı ve kaç yıl taahhüt edeceği belli değil Russell’ın Bahreyn’deki performansından önce bile , 2022’de dünya şampiyonları için yarışacak gibiydi.

Mercedes, bu yılın başlarında 2021 için uygun olup olmadığını sordu, ancak Williams’ın o zamanki yönetimi – Claire Williams’ın yönetiminde – ekibi satmak istiyordu ve ana varlıklarından birini kaybetmek istemiyordu. Dorilton Capital, Russell’ı görevi üstlendikten kısa bir süre sonra Sergio Perez ile değiştirme fikriyle flört etti, ancak bu tür hikayeler, takımın kendisinden çok Perez’in kampına kadar izlenebiliyordu. Bununla birlikte, Perez hala hem 2021 hem de 2022 için piyasadayken, Williams’ı terk eden Russell için hazır bir çözüm hala var. Pazar akşamı Bahreyn’de Mercedes stratejisti James Vowles, Williams yönetim kurulu üyesi James Matthews ve Wolff, padokun ortasında. Ne hakkında konuştukları bilinmemekle birlikte, Vowles’ın Mercedes’in genç sürücü programına öncülük ettiğini belirtmekte fayda var. 2021 için Bottas’ın Russell ile değiştirilmesi sorusu Pazar gecesi bir basın sırasında doğrudan Wolff’a sorulduğunda Konferansta şu cevabı verdi: “O bir Williams sürücüsü ve Williams’a kayıtlı ve bizim sürücü kadromuz Valtteri ve Lewis, bu yüzden bunu o anda gerçekçi bir durum olarak görmüyorum.” Ama ikisinin de takımda olmasının ilginç bir durum olacağını ve belki hepimiz için biraz çılgınca bir yolculuk olacağını anlayabiliyorum. Belki gelecekte olacak. “Russell’ın 2022’de sürücüye teklif edilmediği bir durumu hayal etmek zor, ancak yine Wolff bu aşamada taahhüt vermeye isteksiz.” George her zaman bir Mercedes sürücüsü olmuştur ve o bir Williams sürücüsü olmuştur. şimdi ve bugün yaptıklarından gurur duyabilirler. “Şimdi geleceğin ne getireceğini görmemiz gerekecek.

Dürüst olmak gerekirse, bunun bizim için ne anlama geldiğine karar vermedim. “Elbette, Mercedes’in henüz hiçbir şey yapmasına gerek yok. Pek çok şey Hamilton’un bir sonraki sözleşmesinin süresine bağlı olacak ve takımın güvende olacağı Russell’ı rakip takımların içeri girmesini engelleyecek uzun vadeli bir geliştirme anlaşmasında tuttuğu bilgisini. Russell’ın çağrıyı ne zaman alacağı ve almayacağı bir durum gibi görünüyor, ancak ne zaman gelirse Mercedes artık yüzde 100 olduğunu biliyor. 10:22 GMTReuters Formula One’ın motor sporları genel müdürü Ross Brawn Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Sergio Perez’in Pazar günü Racing Point için Sakhir Grand Prix’sini kazanmasının ardından dört kez dünya şampiyonu Sebastian Vettel’in önümüzdeki sezon doldurması gereken büyük ayakkabılara sahip olduğunu söyledi. 33 yaşındaki Alman, formda Meksikalı Perez’i formdan çıkaran bir hamle ile 2021’de Aston Martin takımına geç saatlere kadar gittiği Ferrari’den katılıyor. door.Perez, üç yıl yo unger ve hayatının formunda, ilk F1 galibiyetinin ardından sürücüler sıralamasında dördüncü sırada.

Bununla birlikte, gelecek yıl için dizilmiş koltuğu yok. Formula1.com web sitesindeki bir köşede, Perez gelecek sezon yarışmazsa bunun bir ‘trajedi’ olacağı görüşünü yineledi. “Takım, bunu düşünüyor olmalı. Briton, aldığı kararları, çok iyi sürerken onu kaybettiğini söyledi. “Yerine Sebastian Vettel eminim, şu anda biraz çukurda olduğu için daha güçlü bir şekilde geri dönecektir, ancak Checo (Perez) garantili bir anlaşma.